Jeden z najczęściej pojawiających się nowotworów, mający najgorsze rokowania. Rak płuc to zdecydowanie choroba, jaką fundujemy sobie na własne życzenie – w 90% zapadają na niego nałogowi palacze tytoniu.

Na ten rodzaj nowotworu, co roku zapada aż 20 tys. Polaków. Ich ilość rośnie wśród kobiet we wszystkich grupach wiekowych. Z powodu raka płuc umiera rocznie ok. 6,5 tys. Polek, czyli aż 3 razy więcej niż np. w latach 70 tych. Jednak nie tylko palacze mogą się obawiać tego rodzaju nowotworu. Co musisz wiedzieć?

Nie tylko palacze

Jedynie 10% osób chorujących na nowotwór płuc nie jest palaczami. W tej grupie znajdują się głównie tzw. bierni palacze, rzadziej wpływa na to zanieczyszczenie środowiska, praca przy wydobyciu metali, ropy naftowej i tym podobnych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że osoba, w obecności której wypalane jest 20 papierosów dziennie, jest wystawiona na takie działanie dymu tytoniowego, jakby sama wypalała pięć.

Objawy raka płuc

Niestety, nowotwór płuc przez długi czas nie daje o sobie znać – od powstania pierwszej komórki, do ujawnienia się choroby mija kilkanaście lat. Pierwsze objawy to kaszel, chrypka, duszności, złe samopoczucie, osłabienie, brak apetytu, kłucie i pobolewanie w klatce piersiowej, odpluwanie żółto-białej wydzieliny, krew w ślinie. Są szczególnie podejrzane, jeśli na zmianę nasilają się i ustępują. Często są uważane za przeziębienie i ignorowane.

Leczenie i rokowania

Sposoby leczenia zależne są od rodzaju nowotworu, jego rozległości, stadium choroby. Kiedy guz jest wykrywany dość wcześnie, nie ma przerzutów, zazwyczaj usuwa się płat płuca zajęty przez nowotwór. Ze względu na ryzyko nawrotów często stosowana jest radioterapia. Często konieczne jest podawanie stałych leków czy leczenie różnego rodzaju dolegliwości, w tym bólu nowotworowego i bólu przebijającego. Jeśli chory nie kwalifikuje się do zabiegu, pozostaje leczenie zachowawcze, czyli radio- i chemioterapia. Łączenie tych metod pozwala ok. 35% osób przeżyć ponad rok.

Kto jest w grupie ryzyka?

Wszyscy palacze nikotyny są narażeni na pojawienie się raka płuc – w 90% dotyczy to właśnie ich. Obawiać się mogą również palacze bierni, szczególnie dzieci, które mieszkają z palącymi rodzicami, ponieważ ich organizm jest młody i źle znosi takie warunki. Rak płuc jest zazwyczaj chorobą ludzi po 40-tce, największa liczba zachorowań dotyczy osób ok. 70-tego roku życia. To numer jeden wśród zabójców Polek – nie tak jak twierdziło się wcześniej, rak piersi. W związku z coraz większą liczbą osób palących od młodości, liczba chorych cały czas się zwiększa – badania pokazują, że w najbliższych latach może się ona zwiększyć o nawet 40%.