Choroby tarczycy i wszystkie ich objawy powodować wiele różnych zaburzeń zdrowia. Nadczynność i niedoczynność tarczycy może wpływać na zaburzenia miesiączkowe. Problem ten został już dawko zbadany przez naukowców.
Dzieje się tak, ponieważ hormony tarczycy współdziałają z estrogenem i progesteronem i pomagają w utrzymaniu prawidłowych czynności macicy. Dlatego też, wraz z pojawieniem się zaburzeń tarczycy, pojawiają się także zaburzenia miesiączki, a także zaburzenia seksualne. Objawy chorób tarczycy przejawiają się bardzo wielu aspektach naszego życia, a zaniedbanie może prowadzić do poważnych powikłań.
Niedoczynność tarczycy
Jeśli niedoczynność tarczycy pojawi się już przed okresem dojrzewania, cały okres dojrzewania ulegnie opóźnieniu. Jeśli jednak wystąpi u dojrzałej kobiety, spowoduje spadek stężenia żeńskiego hormonu płciowego – estradiolu. W wyniku tego pojawiają się zaburzenia miesiączki. Dochodzi do wydłużenia cyklu, który trwa dłużej niż 35 dni. Miesiączka również może nie pojawiać się nawet przez kilka miesięcy. Poza tym, gdy już się pojawiają, stają się obfite. Poza tym, mogą pojawić się również problemy z bezpłodnością, ponieważ u takiej kobiety pojawiały się będą cykle bezowulacyjne. Jeśli kobieta cierpi na ciężki przypadek niedoczynności tarczycy, może dojść do gwałtownego zmniejszenia libido.
Nadczynność tarczycy
Jeśli u kobiety nadczynność tarczycy pojawi się przed okresem dojrzewania, może doprowadzić do opóźnienia miesiączki. Poza tym, u takich kobiet obserwowane jest zwiększone stężenie estradiolu. Mogą pojawić się także zaburzenia miesiączki takie jak całkowity jej brak, wydłużenie cyklu, skrócenie cyklu, a także krwawienia mogą być bardziej obfite. Także w wyniku pojawienia się te dolegliwości, może dojść do zaburzeń seksualnych, które łączą się ze zmniejszeniem libido.
Choroby tarczycy objawy i diagnostyka
Zalecenia do leczenia tarczycy najczęściej podaje ginekolog, do którego zgłaszamy się w związku z nieregularnymi miesiączkami lub z ich zbyt obfitą postacią. Możemy również zgłosić się do lekarza rodzinnego, który również powinien skierować nas do dalszych badań diagnostycznych, które pozwolą na uzyskanie odpowiednich wniosków i podjęcie stosownego leczenia, które pozwoli przywrócić prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Choroby tarczycy i ich objawy często bywają bagatelizowane lub wręcz nie zauważalne, warto więc skontaktować się ze specjalistą.
pierwsze co skłoniło mnie do badań to kilkumiesięczny brak miesiączki, testy ciążowe kupowałam już jak bułki w sklepie ;p choroby tarczycy bardzo łatwo przeoczyć i w ogóle nie zwrócić uwagi na pierwsze objawy np. niedoczynności tarczycy. Ospałość i zmęczenie każdemu się zdążają, spóźnione miesiączki tez. Nikt nie podejrzewa tarczycy o wiele pozornie niezwiązanych problemach