Przyczyny i objawy tarczycy – wole obojętne

Dość ciężką przypadłością są wole obojętne tarczycy, ponieważ w początkowych stadiach choroby nie dają żadnych objawów, przez co w wielu przypadkach nie są leczone na czas. Główną i najważniejszą przyczyną ich powstania jest niedobór jodu w diecie. Warto sprawdzić jakie dokładnie objawy dają wole i jakie są inne przyczyny ich powstawania.

Objawy tarczycy

Tak jak już zostało wspominane na początku, wole obojętne w początkowej fazie nie dają żadnych objawów. Mogą pojawić się jedynie drobne zmiany kosmetyczne. Pierwsze objawy pojawiają się, gdy dochodzi do dużego rozrostu wola. Wtedy mogą pojawić się takie objawy jak duszności, które związane są z uciskaniem tchawicy, zaburzenia połykania spowodowane zwężeniem przełyku oraz chrypa, która jest wynikiem porażenia nerwu krtaniowego wstecznego i niedowładem strun głosowych. Jak widać, wole obojętne dają dość wyraźne objawy, które nie są przelewkami. Trzeba więc natychmiast gdy takie objawy pojawią się zgłosić się do lekarza, aby rozpocząć stosowne leczenie.

Przyczyny wola obojętnego

Najczęstszą przyczyną wola obojętnego jest niedobór jodu w dicie. Jednak, przyczyną wola obojętnego mogą być również predyspozycje genetyczne. Warto sprawdzić czy w naszej rodzinie występowały podobne problemy. Wole obojętne mogą zostać wywołane również przez związki wolotwórcze zawarte w niektórych roślinach jadalnych takich jak kapusta, brukselka, kalafior, rzodkiewka czy orzeszki ziemne. Mogą zostać wywołane również przez zanieczyszczenia przemysłowe, które produkują fenole, węglowodory alifatyczne czy aromatyczne. Wole obojętne może wywołać również siarka, rtęć, ołów i nadmiar fluoru. Przyczyną powstawania wola może być również oporność na hormony tarczycy, a także nadmiar jodu. Warto więc zwracać uwagę na takie czynniki, które mogą spowodować powstanie w naszym organizmie wola obojętnego. Dzięki temu, że będziemy mieli świadomość tego, co je wywołuje, będziemy się mogli przeciwko nim ochronić poprzez zastosowanie odpowiednich środków zabezpieczających. Warto o tym pamiętać.