„Piasek w nerkach co robić” – ta myśl towarzyszy milionom osób na całym świecie. Osoby dotknięte kamicą nerkową stanowią bardzo dużą grupę, a z uwagi na fakt, że chorobie sprzyjają czynniki cywilizacyjne (takie jak stres, otyłość, jedzenie gotowych potraw i fast foodów, dosalanie) grupa ta systematycznie się powiększa (1). Co powinna zrobić osoba, u której wyryto piasek w nerkach?

Piasek w nerkach objawy i leczenie

Tzw. Piasek w nerkach to znak, że w organizmie rozwinęła się kamica nerkowa. Jak sama nazwa wskazuje w tym stadium choroby złogi (czyli substancje chemiczne, które zamiast ulec rozpuszczeniu i opuścić ciało z moczem agregują, tworząc konkrementy) są bardzo drobne, osadowe. Z czasem jednak, o ile nie zostanie podjęte odpowiednie leczenie, piasek rośnie i tworzy kamienie (2).

Często obecność piasku w nerce stwierdzana jest nie na podstawie badań wykonywanych w związku z dolegliwościami zgłaszanymi przez pacjenta, ale niejako „przy okazji” diagnozy i rozpoznania innych chorób. Do takich przypadków należą badania diagnostyki obrazowej, cieszące się wysoką rozpoznawalnością złogów: RTG, USG i tomografia komputerowa (3, 4). Samodzielnym objawem piasku, który opuszcza układ moczowy, może być pieczenie podczas oddawania moczu (5).

Piasek w nerkach leczenie ziołami

Kiedy stwierdzony zostaje piasek w nerce leczenie zalecone przez lekarza obejmować może przede wszystkim zmianę nawyków żywieniowych (wiele przypadków kamicy wynika z niewystarczającej ilości dostarczanych organizmowi płynów i diety o zbyt wysokiej ilości soli) oraz zalecenie wspierania leczenia wieloskładnikowymi lekami ziołowymi, które mają zbawienny wpływ na cały układ moczowy (6).

Zasługi na tym polu posiadają popularne zioła: nawłoć, liście brzozy, ziele pokrzywy, strąki fasoli zwyczajnej bez nasion, korzeń lubczyku, liście ortosyfonu, ziele skrzypu, jagody jałowca. Preparaty zawierające w swoich składach te rośliny, mają działanie m.in. Moczopędne (dzięki czemu następuje „przepłukiwanie” organizmu), co doskonale wspiera ochronę przeciwbakteryjną układu moczowego (7).

Piasek w nerkach domowe sposoby

Domowym sposobem na pozbycie się piasku i kamieni nerkowych jest regularne spożywanie soku z cytryny. To rozwiązanie szczególnie przydatne dla osób, które pragną przeciwdziałać nawrotom choroby (a te są bardzo częste, bo aż w 50% przypadków kamienie powracają po 5-10 latach). Badania wykazały, że długotrwałe picie 120 ml rozcieńczonego soku z cytryny dziennie, znacząco redukuje ilość powstających złogów (8).

  1. Kamińska A, Bieroza I. Kamica układu moczowego u dzieci. Nowa Pediatria 2011; 2:42-48.
  2. Pachocka L. Choroby nerek. W: Jarosz M. (red.), Praktyczny podręcznik dietetyki, Ministerstwo Zdrowia, Instytut Żywności i Żywienia, 2010, s:293-296.
  3. Różański W. Patogeneza kamicy moczowej. Część 1. Przegląd Urologiczny 2009; 5(57):20-23.
  4. Matuszewski M. Kamica moczowa – wytyczne European Association of Urology. Przegląd Urologiczny 2016; 4(98):37-42.
  5. Drabczyk R. Kamica nerkowa. Http://nefrologia.mp.pl/choroby/chorobyudoroslych/51945,kamica-nerkowa. Data dostępu: 14.02.2017.
  6. Świniarski P. Profilaktyka kamicy nerkowej. Przegląd Urologiczny 2013; 4(80):26-28.
  7. Lutomski J, Hasik J. Fitoterapia w urologii. Postępy Fitoterapii 2000; 4:8-12.
  8. Kędzia A, Ziółkowska-Klinkosz M, Włodarkiewicz A. Et.al Wrażliwość bakterii beztlenowych na olejek cytrynowy (Oleum Citri). Postępy Fitoterapii 2013; 2:71-75.