Nieświeży oddech, choć wcale nie musi być symptomem poważnej choroby, potrafi bardzo utrudnić życie i kontakty międzyludzkie. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby radzenia sobie z tym problemem. Szczegóły w naszym artykule.
Przyczyny nieświeżego oddechu
Ne ma jednej przyczyny odpowiadającej zawsze za ten wstydliwy problem. Do każdego przypadku trzeba podejść indywidualnie i na podstawie wywiadu z Pacjentem ustalić, jakie jest podłoże jego przypadłości. Jak zauważa specjalista z firmy Scan-Anida, producenta naturalnych kosmetyków, w tym odświeżaczy do ust, Pacjenci cierpią na różne rodzaje halitozy. Istnieje halitoza prawdziwa, czyli właśnie nieprzyjemny zapach z ust. Kolejnym rodzajem jest halitoza fizjologiczna, której przyczyną jest trawienie określonych produktów mogących wywoływać przykry zapach. Halitoza patologiczna związana jest z chorobami jamy ustnej, układu oddechowego czy pokarmowego. Aby określić, na który rodzaj halitozy cierpi Pacjent, konieczna bywa nie tylko konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu, ale też internistą, stomatologiem czy gastrologiem.
Jak radzić sobie z nieświeżym oddechem?
Pierwszym krokiem do skutecznego pozbycia się problemu nieświeżego oddechu jest zadbanie o właściwą higienę jamy ustnej. Należy myć zęby minimum dwa razy dziennie przez minimum trzy minuty. Dobrym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w miękką szczoteczkę z gęstym włosiem bądź elektryczną szczoteczkę do zębów, gdyż ona zapewnia dokładne wyczyszczenie nawet trudno dostępnych miejsc. Osoby noszące protezy powinny dbać o ich regularne czyszczenie. Jeśli chodzi o higienę jamy ustnej, sama szczoteczka do zębów może nie wystarczyć, pomocne mogą okazać się również nici dentystyczne pozwalające skutecznie czyścić przestrzenie międzyzębowe oraz płyn do płukania ust. Warto również pamiętać o czyszczeniu języka, na którym zwykle gromadzi się płytka bakteryjna – w tym celu można użyć choćby zwykłej szczoteczki. Osobom cierpiącym na choroby przyzębia przyda się również irygator. Dobrym rozwiązaniem z apteki będą drażetki chlorofilowe z kompleksem miedziowym chlorofilnym. Dzięki ich działaniu nie tylko pozbędziemy się przykrego zapachu z ust, ale utrudnimy namnażanie się bakteriom będącym jego przyczyną. Doraźną pomocą będą również odświeżacze do ust, które zapobiegają rozwojowi drobnoustrojów oraz specjalne płukanki czy pastylki.