Nieodpowiedzialny stosunek do seksu i braki w edukacji seksualnej nastolatków powodują, że szerzą się choroby weneryczne, a wirus HIV atakuje coraz większą liczbę ludzi. Przypadkowo odbyty stosunek płciowy może być wynikiem wielu problemów natury zdrowotnej, a nawet całkowicie może zmienić życie danej osoby.

 Choroby przenoszone drogą płciową

Szacuje się, że codziennie chorobami przenoszonymi drogą płciową zaraża się 1,5 mln osób, wykluczając z ich grona pacjentów zarażonych wirusem HIV czy WZW typu B. Problem w tym, że część z tych chorób nie daje widocznych objawów, a inne stają się dla chorych tak wstydliwe, że starają się je ukrywać jak najdłużej.

Odbywanie przypadkowych stosunków zwiększa ryzyko zachorowania na uciążliwą lub bardzo groźną chorobę. W takich przypadkach nigdy nie wiemy, z kim mamy do czynienia i na jakie schorzenia taka osoba choruje. Najrozsądniej jest uprawiać seks z użyciem prezerwatywy, która chroni przed większością chorób wenerycznych. Jeśli jednak daliśmy się ponieść chwili i stosunek płciowy odbył się bez zabezpieczenia, to prócz ryzyka ciąży musimy brać pod uwagę ryzyko zachorowania na takie schorzenia jak kiła, rzeżączka czy nawet HIV.

Badania i leczenie

Aby nie trzymać się w niepewności, można wykonać badania laboratoryjne, które dadzą jednoznaczną odpowiedź, czy przypadkowy stosunek będzie dla nas źródłem poważnych problemów zdrowotnych czy też nie. Nie warto zwlekać z wizytą u lekarza, ponieważ konsekwencje nieleczonych chorób wenerycznych mogą być bardzo poważne dla zdrowia, a nawet życia pacjenta. Odpowiednio wcześnie wykryta choroba może być całkowicie wyleczalna.

Można zarazić się m.in.:

  • Kiłą,
  • Rzeżączką,
  • Chlamydiozą,
  • Brodawkami i opryszczką narządów płciowych,
  • HIV i AIDS.

Choroby te wywołane są przez patogeny z reguły przenoszone drogą płciową. Można je wykryć w toku badań mikrobiologicznych, przy użyciu próbki pobranej od kobiety w czasie badania cytologicznych lub próbki wydzieliny z penisa mężczyzny. Na podstawie wyników badań mikrobiologicznych można określić bakterię, wirusa lub grzyba odpowiedzialnego za wystąpienie konkretnej choroby. Jeśli lekarz podejrzewa u pacjenta kiłę, zleca badania pod kątem OW, tj. odczynu Wassermana. Jest to badanie serologiczne pozwalające na wykrycie przeciwciał skierowanych przeciwko krętkowi białemu. Natomiast rzeżączkę czy zakażenie wirusem HIV u pacjenta może potwierdzić badanie krwi.

Bezobjawowo może przebiegać zarówno zakażenie wirusem HIV, jak i HCV (https://swisslab.pl/badania/hcv-przeciwciala-badanie). Pierwszy wywołuje nieuleczalną chorobę AIDS, zaś drugi powoduje zapalenie wątroby typu C. Jeśli obecność w organizmie pacjenta wirusa HCV nie zostanie w porę wykryta, może dojść do marskości lub nowotworu wątroby, co prowadzi do śmierci pacjenta.