Szumy uszne to przypadłość, z którą zmaga się coraz więcej Polaków. Same w sobie nie są chorobą i nie pogarszają naszego słuchu. Potrafią być jednak na tyle dokuczliwe, aby skutecznie utrudnić nam normalne funkcjonowanie.

Szumy uszne to temat wciąż badany, z wieloma niewiadomymi. Tak, jak wiele może być ich przyczyn, tak wiele jest sposób leczenia. Najistotniejsze jest, aby właściwie zdiagnozować ich pochodzenie. W wielu przypadkach szumy uszne są spowodowane innym schorzeniem. Rozpoczęcie leczenia często zmniejsza lub całkowicie je niweluje.

Jak powstają szumy?

Dźwięki przechodzą przez nasz kanał słuchowy i docierają do ucha środkowego i wewnętrznego. Tam zostają przekształcone przez komórki rzęsate i dźwięk dociera do kory mózgowej za pomocą nerwu słuchowego. Gdy komórki słuchowe są uszkodzone, nasz mózg nie otrzymuje sygnałów, których się spodziewa. Stymuluje to nieprawidłowe działania w neuronach, co powoduje, że otrzymujemy złudzenie dźwięku lub właśnie szumy w uszach. (przeczytaj także: Szumy uszne – znajdź spokój – swiatsluchu24.pl)

Co powoduje powstawanie szumów usznych?

  • Ubytki słuchu związane z wiekiem. Szczególnie po 60 roku życia narażeni jesteśmy na problemy ze słuchem, które równocześnie mogą zbiegać się z pojawieniem się szumów usznych. W tym przypadku najczęściej pomaga aparat słuchowy.
  • Narażenie na hałas. Długotrwałe wystawienie się na hałas może powodować ubytki słychu oraz powstawanie szumów usznych. Takie jak głośne środowisko pracy, zbyt częste przebywanie w hałaśliwych miejscach czy zbyt głośne słuchanie muzyki. Jeśli zdarza się to sporadycznie, szumy ustępują na przykład kilka godzin po wyjściu z koncert
  • Woskowina w uchu. Woskowina chroni przewód słuchowy przed dostawaniem się brudu do środka ucha. Jej zbyt duża ilość prowadzi do pogorszenia się słyszenia oraz podrażnia błonę bębenkową, co może być przyczyną pojawienia się szumów usznych
  • Otoskleroza. To choroba ucha środkowego, która objawia się zbyt dużym rozrostem tkanki kostnej wokół kostek słuchowych, co powoduje pogorszenie się słyszenia.
  • Urazy głowy, szyi i kręgosłupa. Uciskające nerwy, zblokowany przepływ krwi mogą powodować zaburzenia percepcji odbioru dźwięków oraz złudzenie ich słyszenia. Po rehabilitacji szumy uszne bardzo często ustępują.
  • Zmiany w stawie skroniowo-żuchwowym. Objawem tych zmian jest ograniczona zdolność poruszania szczęką i ból w trakcie przeżuwania. Leczenie stomatologiczne zwykle pomaga usunąć szumy.
  • Wysokie ciśnienie krwi. Może być przyczyną nie tylko szumów usznych, ale też uczucia pulsowania w głowie. O ile szumy są tylko przykrą konsekwencją nadciśnienia, o tyle sam jego fakt może być bardzo niebezpieczny. Ciśnienie należy uregulować pod okiem lekarza.
  • Niektóre leki. Najczęściej szumy uszne pojawiają się podczas kuracji antybiotykowej, lekami przeciwzapalnymi, przeciwbólowymi, czasem również po długotrwałym przyjmowaniu aspiryny. Szumy ustępują po zaprzestaniu przyjmowania leków lub po zmniejszeniu dawek.
  • Miażdżyca. W tej chorobie ścianki tętnic znacznie się zwężają. Krew ma „mniej miejsca” i musi przepływać z większą siłą i naciskiem. Szumy uszne odczuwane są wtedy zazwyczaj po wysiłku fizycznym.
  • Choroba Meniere’a. Niewłaściwe ciśnienie płynów w uchu związane jest z nadmiernym gromadzeniem się limfy w uchu wewnętrznym. Co z kolei może być przyczyną zaburzeń słuchu i równowagi.