Jeśli tylko kobieta, która jest w ciąży leczy się na nadczynność lub niedoczynność tarczycy, wszystko będzie w porządku i ciąża będzie miała dobry przebieg. Natomiast, jeśli tarczyca będzie nieleczona może być groźna dla płodu.
Czy niedoczynność tarczycy przechodzi z matki na dziecko?
Jeśli kobieta w ciąży ma niedoczynność tarczycy i przypadłość ta nie jest leczona, dziecko ma małe szanse aby urodzić się zdrowe. Natomiast, jeśli niedoczynność tarczycy jest u kobiety leczona, dziecko w większości przypadków rodzi się zdrowe. Oczywiście, należy pamiętać, że wrodzona niedoczynność tarczycy może pojawić się u dzieci, których matki nie miały problemów z tarczycą. Niedoczynność jest groźną chorobę, którą u dzieci może prowadzić do umysłowego i fizycznego niedorozwoju.
Czy przyszła mama może stosować preparaty zawierające jod?
Nie jest wskazane przyjmowanie przez kobiety w ciąży jodu. Przy nadczynności tarczycy takich preparatów nie należy stosować. Należy decydować się na te, które nie zawierają jodu, ponieważ w przypadku tej choroby zaostrza on jej objawy. Należy w tym celu skonsultować się z lekarzem, ponieważ to on w przypadku kobiet w ciąży musi zdecydować jaki preparat będzie bezpieczny dla matki i dziecka. Jednak, jeśli kobieta w ciąży ma niedoczynność tarczycy, powinna przyjmować jod. Jest to nawet wskazane.
Jakie objawy tarczycy mogą być dla kobiety w ciąży niepokojące?
Hormony tarczycy odgrywają bardzo ważną rolę w ciąży. Od ich właściwego stężenia we krwi zależy to czy dziecko będzie się w prawidłowy sposób rozwijało, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy sam płód nie jest w stanie produkować hormonów odpowiedzialnych za prawidłowy rozwój mózgu i układu kostnego. Rutynowo, nie wykonuje się badań czynności tarczycy u kobiet w ciąży, jednak w niektórych przypadkach jest to wskazane.