Najwięcej jodu w naszym kraju znajduje się rzecz jasna nad Morzem Bałtyckim. Im większe bałwany rozbijają się o brzeg, tym więcej jodu możemy wdychać. Dlatego też, osoby, które go potrzebują powinny spacerować nad brzegiem morza podczas sztormu. Najlepiej udać się nad morze we wrześniu, gdy fale są znacznie większe niż w letnim sezonie.

Zapotrzebowanie na jod

W organizmie człowieka znajduje się od 20 do 50 mg jodu z czego około 75% znajduje się w tarczycy. Jeśli chodzi o dobowe zapotrzebowanie człowieka na jod, to wynosi ono 150-300 mikrogramów. Jeśli taka ilość będzie codziennie dostarczana do organizmu, tarczyca będzie mogła funkcjonować we właściwy sposób.

Wole endemiczne

Powstają one w wyniku stałego niedoboru jodu, gdy na przykład dana osoba mieszka na terenach, gdzie dostęp do jodu jest utrudniony. Wole endemiczne poprzez swój rozrost mogą powodować uciskanie na tchawicę i przełyk, przez co możemy odczuwać pewien dyskomfort. Poza tym, zaczynają one w pewnym momencie być również widoczne. Możemy je zauważyć u podstawy szyi, gdzie zaczną pojawiać się mniejsze lub większe uwypuklenia, co nie będzie zbyt estetycznie wyglądało.

Karmienie wzmaga zapotrzebowanie na jod

Należy pamiętać, że kobieta karmiąca piersią powinna przyjmować większą ilość jodu, ponieważ potrzebuje go zarówno dla siebie jak i dla dziecka, któremu przekazuje jog w pokarmie.

Przeciwwskazania do przyjmowania preparatów z jodem

Przeciwwskazaniem do przyjmowania preparatów z jodem może być nadczynność tarczycy oraz podejrzenie raka tarczycy. Niektóre osoby obawiają się również, że będą miały uczulenie na jod. Jednak, tak naprawdę jeśli tylko dawka jodu nie będzie zbyt duża, na pewno takie reakcje alergiczne nie wystąpią. Uczulenie pojawia się, gdy w organizmie człowieka znajdzie się naprawdę duża dawka jodu, która zazwyczaj podawana jest dożylnie w postaci preparatów kontrastujących. Poza tym, w niektórych przypadkach może również zdarzyć się zatrucie jodem. Może do tego dojść, jeśli w ciągu doby, przekroczymy dozwoloną ilość jodu 20-krotnie. Objawami takiej sytuacji jest metaliczny smak w ustach, zwiększone wydzielanie śliny, podrażnienie żołądka i zmiany trądzikowe na skórze.