Terapia manualna to dział fizjoterapii poświęcony leczeniu dysfunkcji narządu ruchu występujących w chorobach lub urazach układu nerwowo-mięśniowo-szkieletowego. Opracowano różne skale opisujące mobilizacje stawów. Poniżej przedstawimy dwie najważniejsze.
Skala ocen mobilizacji stawów Maitland:
- Stopień I – rytmiczny ruch oscylacyjny o małej amplitudzie na samym początku dostępnego zakresu ruchu
- Stopień II – rytmiczny ruch oscylacyjny o dużej amplitudzie w średnim zakresie dostępnego zakresu ruchu
- Stopień III – rytmiczny ruch oscylacyjny o dużej amplitudzie, który osiąga końcowy zakres ruchu
- Stopień IV – rytmiczny ruch oscylacyjny o małej amplitudzie na samym końcu zakresu ruchu
- Stopień V – Mała amplituda, szybki ciąg w końcowym zakresie ruchu
Skala oceny trakcji Kaltenborn:
- Stopień I – neutralizuje nacisk połączeń bez oddzielania powierzchni złącza
- Stopień II – oddzielne powierzchnie stawów, zmniejszające luz lub eliminujące luz wewnątrz kapsułki stawu
- Stopień III – rozciąga tkanki miękkie otaczające staw
Można rozróżnić różne techniki terapii manualnej, które mają na celu zmniejszenie bólu i poprawę zakresu ruchu. Większość technik obejmuje obejmują trzy rodzaje ruchów:
- Mobilizacja tkanek miękkich, do którego zaliczamy terapię punków spustowych lub masaż głębokich tkanek: dotyczy miękkich tkanek ciała, mięśni, więzadeł i ścięgien. Terapia skutkuje rozluźnieniem mięśni, zerwaniem zrostów blizn, zwiększeniem krążenia i złagodzeniem bólu.
- Wspólna mobilizacja: realizowana poprzez nacisk o przebiegu ciągłym lub rytmiczną oscylacje przykładaną do właściwego stawu. Służy on zmniejszeniu bólu i poprawia mobilność stawów.
- Wspólna manipulacja: realizuje się go poprzez naciskanie z dużą szybkością i niską amplitudą na odpowiedni staw. Służy zmniejszeniu bólu i poprawieniu funkcjonalności i mobilność stawów.
Jest to bardzo ważna, aby terapia oparta była na dokładnej diagnozie i ocenie stanu w zależności od właściwej sytuacji pacjenta. Terapeuta w poradni rehabilitacyjnej powinien następnie dobrać odpowiednie techniki i proces leczenia. Oprócz wielu zalet odpowiednio przeprowadzona technika manualna jest bezpieczna i może być zindywidualizowana, w zależności od schorzenia i stanu pacjenta.