Niektóre rozwiązania działają lepiej dopiero wtedy, gdy połączy się ich siły. Poznajcie tymianek i podbiał – popularny i skuteczny duet w walce z dolegliwościami gardła.

Tymianek pospolity

Tymianek wywodzi się z krajów położonych nad Morzem Śródziemnym. W składzie rośliny znajdziemy m.in. olejek eteryczny zawierający: linalol, tymol, terpineol, cyneol, borneol oraz octan bornylu. Ponadto zioło jest też skarbnicą związków flawonowych oraz składników mineralnych (żelaza, wapnia, manganu, potasu, selenu czy magnezu). W jego liściach znajdują się też witaminy: A, C, E, K oraz z grupy B. Zawartość wspomnianych substancji sprawia, że zioło ma szerokie zastosowanie w medycynie i kosmetologii. Oprócz niwelowania dolegliwości górnych dróg oddechowych, tymianek można stosować także w przypadku problemów z układem trawiennym (wzdęcia, podrażnienia jelit, biegunka, nieżyt żołądka i inne), bólami reumatycznymi oraz stanami zapalnymi pochwy. Jego właściwości mogą mieć również pozytywny wpływ na nasz wygląd. Ziele tymianku oczyszcza i odkaża skórę, działa pozytywnie przy leczeniu łupieżu i zapobiega przetłuszczaniu się włosów oraz wspiera regenerację dziąseł. Nie możemy również zapominać, że w wielu kuchniach tymianek jest ważną przyprawą, bez której trudno wyobrazić sobie niektóre potrawy.

Podbiał pospolity

Ta powszechnie spotykana roślina upodobała sobie głównie wilgotne gleby. Jej właściwości lecznicze były znane podobno już w starożytności, a dziś bardziej niż z lecznictwem utożsamia się ją z symptomami wiosny, gdyż to właśnie na tę porę roku przypada okres jej zakwitania. Tymczasem podbiał może okazać się nieocenionym środkiem na wiele dolegliwości. Liście rośliny są bogate m.in. w olejek eteryczny, gorycze, inulinę, cholinę, kwas galusowy, śluzy, sole mineralne oraz cynk, a jego kwiaty zawierają: związki flawonoidowe, fitosterole i olejek lotny. Dzięki tym składnikom, podbiał działa osłonowo, powlekająco, wykrztuśnie, ściągająco i przeciwskurczowo. Te właściwości wykorzystuje się w leczeniu przypadłości górnych dróg oddechowych, przede wszystkim kaszlu, krtani i oskrzeli. W kosmetologii ekstrakt z podbiału wchodzi w skład kosmetyków do pielęgnacji przetłuszczającej się skóry oraz okładów w razie wysypki, pojawienia się wrzodów, wyprysków, czyraków i plam żółciowych.

Co dwie głowy, to nie jedna

To, co łączy obie rośliny to zastosowanie w leczeniu infekcji gardła, krtani, chrypki i nieżytu błon śluzowych górnych dróg oddechowych. Kilka ziół, np. szałwia, rumianek, rzepik, ma podobne predyspozycje, jednak tylko tymianek i podbiał występują razem w formie jednego preparatu. Wielu producentów leków i suplementów diety ma w swojej ofercie produkt zawierający właśnie wyciągi z obu ziół. Jedną z najbardziej popularnych form ich „współpracy” są suplementy diety na gardło w formie pastylek, w których oba składniki stanowią główne substancje terapeutyczne. Ponadto mniejsze dawki ekstraktów z tych roślin można znaleźć także w innych pastylkach ziołowych skomponowanych z różnych ziół, mikroelementów i witamin. Tymianek i podbiał mogą również wchodzić w skład syropów osłonowych lub przeciwkaszlowych.