Każdy z nas ma wiele cech którymi się różnimy, jedną z nich jest nasz typ sylwetki który może przeszkadzać lub pomagać w kształtowaniu naszej sylwetki i muskulatury. Wiąże się to głównie z szybkością przemiany materii.

U mężczyzn wyróżnia się 3 typy budowy ciała: ektomorficzny, mezomorficzny, endomorficzny
Typ sylwetki ektomorficzny tzw ektomorfik, to typ charakteryzujący się szybką przemianą materii. U takich osób trawienie przebiega znacznie szybciej gdyż kwasowość żołądka jest u nich wyższa przez co szybciej pożywienie jest trawione. Niestety ma to swój minus gdyż tak szybkie trawienie nie jest zbyt efektywne przez co takie osoby potrzebują znacznie więcej białka i długołańcuchowych węglowodanów.Jest to typ sylwetki osób stosunkowo szczupłych którzy bardzo rzadko maja problem z nadwagą. Niestety co za tym idzie bardzo ciężko zrobić wtedy masę mięśniową i poprawić wygląd swojej wątłej z natury sylwetki, gdyż nie rozwijają się one tak szybko jakbyśmy sobie tego życzyli. Ćwiczyć powinno się raczej rzadziej lecz jak najciężej dla każdej z grup mięśniowych.

Trzeba preferować ćwiczenia złożone, czyli wielostanowe, ponieważ one najlepiej budują masę mięśniową. Warto używać do nich raczej sztangi niż sztangielek. Obciążenie należy dobierać tak, aby w każdej serii wykonać od 5 do 8 powtórzeń. W czasie każdej serii trzeba dać z siebie 110% możliwości, z przerwami dochodzącymi do 5-6 minut by mięśnie zdążyły się zregenerować i nabrać ponownie sił. Bardzo istotna jest tu jakość wykonywanych ćwiczeń i pilnowanie prawidłowej techniki, duże obciążenia często wymuszają nieprawidłowe ruchy wiec należy zwracać na to szczególna uwagę. Ektomorfik w okresie którym chce zbudować masę mięśniowa powinien unikać forsujących ćwiczeń kondycyjnych i wytrzymałościowych gdyż jego organizm podczas takiego wysiłku zużywa bardzo dużo energii a co za tym idzie może spowodować zahamowanie rozrostu mięśni. Ten typ sylwetki najczęściej wiąże się z tym że znacznie łatwiej jest zrobić piękna rzeźbę mięśni niż sprawić by było ich więcej, lecz wszystko jest do zrobienia tylko trzeba umiejętnie planować treningi i odpowiednio się odżywiać i najlepiej 6-7 razy dziennie, wysokobiałkowych posiłków.

mass_extreme_300x250_2Typ mezomorficzny, jest to typ charakteryzujący się wolną przemianą materii. Dobrym i znanym przykładem jest tu sam Arnold Schwarzenegger, długie kończyny, wąskie biodra, bardzo szerokie barki, korpus w kształcie litery „V”- oto podstawowe cechy mezomorficznego typu budowy ciała. Efektywność układu pokarmowego jest zdecydowanie niższa niż u ektomorfika, więc pożywienie o wysokiej ilości białka i węglowodanów złożonych jest tylko obciążeniem dla żołądka. Osoby z tym typem sylwetki chętnie jedzą artykuły zawierające krótko łańcuchowe węglowodany jak np.owoce ,warzywa, makarony które są dużo łatwiej przyswajalne przez organizm. Zbyt długie przebywanie pokarmu w jelitach może spowodować popsucie się go i wydzielenie trujących substancji które jeśli się wchłoną przez nie mogą stać się niebezpieczne i spowodować dalsze spowolnienie metabolizmu.

Ten typ sylwetki charakteryzuje osoby utalentowane sportowo, bardzo szybko uzyskują świetne rezultaty co innym osobom przychodzi znacznie trudniej. Osoby takie są bardzo podatne na treningi i doprze przemyślane treningi dają rewelacyjne efekty. Zazwyczaj kulturyści i tej budowie ciała eksperymentują i obserwują jaka dieta i ćwiczenia najlepiej wpływają na rozwój ich muskulatury, i wtedy dopiero obierają drogę i kierunek sowich treningów. Jest to idealny typ sylwetki dla kulturystów, niestety nie każdy może mieć takie szczęście 😉

Typ endomorficzny, tzw endomorfik. Charakteryzuję się on na ogól wolną przemianą materii co za tym idzie grubszą tkanką tłuszczową. Osobom o tej budowie stosunkowo łatwo zrobić masę lecz niestety równie łatwo gromadzą tkankę tłuszczową. Duży miskowaty osobnik o grubych nadgarstkach to właśnie endomorfik 😉

Przykrą sprawa jest dla tych osób tendencja do posiadania dużego brzucha i do nad tą partia głównie przychodzi im pracować podczas treningów. Świetne reagowanie mięśni na trening sprawi że szybko nabierają one coraz to większych rozmiarów, należy przy tym pamiętać aby odpowiednio dopasować trening i dietę aby maksymalnie zredukować tak łatwo odkładającą się tkankę tłuszczowa.

Endomorfik powinien każdą grupę mięśniową ćwiczyć co 4 lub co 5 dni. Jeśli dysponuje dużą ilością czasu, to może trenować nawet 6 razy w tygodniu. Podczas każdego treningu powinien skoncentrować się na 2 lub 3 grupach mięśniowych. Może to wyglądać np. tak: 1 dzień- bicepsy i mięśnie grzbietu, 2 dzień- mięśnie klatki piersiowej i tricepsy, 3 dzień- mięśnie nóg i naramienne, 4 dzień- wolne od treningu. Brzuch oczywiście maksymalnie często jak się tylko da. Przerwy między seriami powinny być stosunkowo krótkie i nie dłuższe niż 1 min, gdyż wtedy oprócz rozrostu mięśni spalimy trochę zbędnego tłuszczu. Zleca się też wykorzystywanie technik łączonych, takich jak superserie czy serie potrójne łączone. Obciążenie należy dobrać tak, aby w każdej serii móc wykonać od 10 do 12 powtórzeń.

Szczególną uwagę należy zwrócić na sposób żywienia, koniecznie musimy zwracać uwagę na produkty nisko tłuszczowe bogate w białko i węglowodany. W tym przypadku należy bardzo skrupulatnie dbać o dietę i bardzo rzadko pozwalać sobie na jakieś drobne ustępstwa. Unikamy podjadania pomiędzy posiłkami i ostatni posiłek jemy nie później niż o 18.00. Konieczne jest tez przynajmniej 3 razy w tygodniu robić trening aerobowy, endomorfik musi być ciągle aktywny aby organizm nie odkładał niepotrzebnego nam nadmiaru tłuszczu i zapewni nam to uzyskanie wymarzonej sylwetki.