Cukrzycy w zależności od rodzaju choroby czy sposobu jej leczenia, zmuszeni są do częstych badań poziomu glukozy we krwi. Na szczęście tradycyjne, niezbyt miłe metody poboru krwi zostają powoli zastąpione nowoczesnymi urządzeniami i metodami. Zobacz jak wygląda przyszłość diabetologii.

NOWOCZESNY GLUKOMETR CZYLI W JAKIM KIERUNKU IDZIE TECHNOLOGIA?

Naukowcy dokładają wszelkich starań, by badanie glukozy we krwi nie było już niemiłym doświadczeniem. Żadne z nowoczesnych, współczesnych urządzeń nie wymaga od chorych nakłuwania i pobierania krwi. Większość z nich jest całkowicie bezinwazyjna i co najważniejsze bezbolesna. Ponadto samo badanie zajmuje dosłownie chwilę, a naukowcy dokładają wszelkich starań, by w przypadku ciężkich cukrzyc nie było koniecznie mierzenie poziomu cukru kilka razy dziennie.

Zmienia się również samo odczytywanie wyników, ponieważ nowoczesne urządzenia mają zazwyczaj możliwość połączenia z komputerem. W specjalnym programie można zobaczyć nie tylko nowe wyniki, ale również przeglądać pomiary z przeszłości, mając to wszystko zaprezentowane w sposób klarowny i dający obraz przebiegu choroby.

Kolejnym krokiem jest niejako ujednolicenie choroby to znaczy jedno urządzenie może być wykorzystywane zarówno u pacjentów zmagających się z cukrzycą typu 1 oraz 2.

Warto jednak pamiętać, że tego typu urządzenia wymagają odpowiedniej kalibracji, która może zająć chwilę czasu. Jednak dokonanie tej czynności dla wielu pacjentów i tak będzie mniej czasochłonne niż badanie tradycyjnymi metodami.

SENSORY ZAMIAST IGŁY

Niektóre urządzenia nowej generacji oferują diabetykom zastąpienie wkłuwania się w ciało i pobieranie krwi poprzez aplikację sensora. Jest on zazwyczaj umieszczany na ramieniu. Jego wszczepienie odbywa się raz na dwa tygodnie i jest bezbolesne. Wyglądem przypomina monetę, do której wystarczy przybliżyć urządzenie czytające wyniki. Może się to odbyć w odległości do 4 cm, również poprzez ubranie.

Zebrane wyniki przekazywane są poprzez USB do komputera, przedstawiając poszczególne zależne w postaci czytelnych grafik. Chory ma ponadto dostęp do wyników z poprzednich 90 dni.

KLIPS MIERZĄCY POZIOM CUKRU

Na rynek wkraczają również inne urządzenia, które mogą okazać się jeszcze wygodniejsze. Proces badania polega na przypięciu do płatka usznego specjalnego klipsa – jest to oczywiście całkowicie bezbolesne. Klips jest podłączony za pomocą kabla ze specjalnym urządzeniem, przypominającym wyglądem smartfon. Wyniki pojawiają się na nim już po minucie. Sam klips jest rozwiązaniem dość ekonomicznym, ponieważ jego wymiana powinna nastąpić dopiero po ok. pół roku użytkowania.

GOOGLE I SAMSUNG MIERZĄ POZIOM CUKRU

Oczywiście nowoczesne metody mierzenia stężenia glukozy we krwi to pole na innowacyjne rozwiązania, które wprowadzić chcą międzynarodowi giganci, tacy jak Google czy Samsung. Są to jednak zupełnie dwa różne rozwiązania.

Google stawia na soczewkę, która zawiera w swojej strukturze niewielkie czujniki, których zadaniem jest analiza glukozy w łzach chorego. Do badania dochodzi co sekundę! I co prawda same soczewki są wygodne, jednak ich funkcjonalność jest pełna tylko wtedy, gdy pacjent nosi ze sobą również niewielki nadajnik.

Samsung natomiast prowadzi badania nad urządzeniem, które będzie wyglądem przypominało zegarek. Będzie on w sposób nieinwazyjny analizował skład krwi. Firma musi się jednak śpieszyć, ponieważ nad podobnym rozwiązaniem pracuje również firma Apple. Zdecydowanie tego typu „zegarek” będzie cieszył przede wszystkim miłośników gadżeciarskich rozwiązań.

WIELE FIRM, WIELE ROZWIĄZAŃ

Okazuje się, że pomiar stężenia glukozy we krwi jest możliwe poprzez wiele rozwiązań. Obecnie trwają prace nad urządzeniem, które będzie przypominać alkomat – dmuchając w nie diabetycy będą dowiadywać się o stężeniu cukru we krwi. Bardzo ciekawym rozwiązaniem (i zdecydowanie najbardziej efekciarskim) jest naniesienie na skórę specjalnych tatuaży. W zależności od wyników badań, będą one zmieniały swój kolor, informując tym samym chorego o ewentualnych nieprawidłowościach.

Na rynku istnieje także wiele rozwiązań przyśpieszających kontakt z diabetologiem. Platforma telemedyczna Medivio to kompleksowe rozwiązanie pozwalające nie tylko na stały kontakt z lekarzem, ale także na kontrolę przyjmowanie leków, zamawianie recept, rezerwację wizyt czy szybkie badania pomiarowe.