USG dopplerowskie to najczęściej wykonywane badanie podczas diagnozowania chorób naczyniowych. Czym wyróżnia się ten rodzaj badania ultrasonograficznego?

Aparaty do przeprowadzania USG dopplerowskiego pozwalają na dokładną analizę przepływu krwi i wykrycie wielu schorzeń w układzie krążenia. Ten rodzaj obrazowania daje możliwość dokładnej oceny przepływu krwi

w tętnicach i żyłach. W tym celu dopplerowski aparat USG, wykorzystuje zmiany fal ultradźwiękowych, które są odbijane od poruszających się krwinek. Poprzez dokładną analizę odbitych fal możliwie jest określenie prędkości i kierunku przepływu krwi.

Efekt Dopplera

Podczas USG dopplerowskiego wykorzystywany jest efekt Dopplera, który daje szansę na rozpoznanie nawet najmniejszych nieprawidłowości w tętnicy i żyłach, które mogą prowadzić do poważnych schorzeń – np. do udaru mózgu, czy zatoru płuc. Najczęściej badanie przy użyciu aparatu do USG dopplerowskiego wykorzystuje się celu wykrycia zwężeń miażdżycowych w tętnicach szyjnych, niedrożności w tętnicach kończyn dolnych, wykrywania zakrzepicy, a także w diagnostyce innych naczyń obwodowych. USG dopplerowskie może być stosowane również w celu diagnozowania zmian nowotworowych – bazując na silnym ukrwieniu tego rodzaju guzów.

Przebieg badania

Podczas badania pacjent przyjmuje pozycję leżącą. Następnie, lekarz smaruje badane miejsce specjalnym żelem, który ma wspomóc przenikanie fal ultradźwiękowych. Lekarz analizuje obraz naczyń krwionośnych i stan tętnic, a także dźwięk przepływającej krwi. Więcej informacji na temat badania ultrasonograficznego oraz wykorzystywanego sprzętu medycznego i jego specyfikacji technicznej znajdziesz na stronie: https://www.philips.pl/healthcare/product/HC795200/ultrasonograf-epiq-7

Bezpieczeństwo

Badania, przy użyciu aparatów USG dopplerowskich, są nieinwazyjne i krótkie – trwają średnio od 15- 30 minut. Do wykonania tego badania ultrasonograficznego nie ma ograniczeń wiekowych. Można je przeprowadzać zarówno u osób w podeszłym wieku, jak i u małych dzieci. Można je wykonywać kilkukrotnie, jest bezbolesne – dlatego nie wymaga żadnego znieczulenia. Wynik obrazowania, wraz z wykresem lub rysunkiem przedstawiającym wszelkie zmiany, jest dostępny bezpośrednio po badaniu.