Białe i lśniące zęby to nie tylko gwarancja pięknego uśmiechu, ale także świadectwo naszego zdrowia. Niezdrowy tryb życia, używki takie jak papierosy, kawa czy herbata mogąprzysporzyć nam nie lada problemu. Pod ich wpływem zęby mogą ulegać nieestetycznym oraz wstydliwym przebarwieniom, co wprawia w zakłopotanie oraz kompleksy nawet osoby, które na co dzień cechuje pewność siebie. W takiej sytuacji możemy wybielić nasze zęby. Istnieje wiele mniej lub bardziej skutecznych metod, pozwalających przywrócić pożądany koloryt naszemu uśmiechowi. Zwykle jednak nie jesteśmy cierpliwi i potrzebujemy widocznego rezultatu od razu. Domowe sposoby mogą więc nie wystarczyć, w celu osiągnięcia najlepszych i najszybszych wyników, warto udać się więc do specjalisty, który zaprezentuje nam wachlarza dostępnych i nowoczesnych metod.

Wybielaniu może zostać poddany praktycznie każdy, pod warunkiem spełnienia podstawowych wymagań. Lista przeciwwskazań jest krótka, a postępując zgodnie z podanymi niżej wskazówkami, skutecznie przygotujemy się do zabiegu wybielania.

Przede wszystkim zdrowie

Przed rozpoczęciem zabiegu, który pozwoli rozjaśnić nasze zęby nawet od 4 do 15 tonów musimy pamiętać, że żaden lekarz stomatologii nie zgodzi się na przeprowadzenie wybielania u pacjenta, którego zęby objęła próchnica. W związku z tym, aby cieszyć się oszałamiającym uśmiechem musimy najpierw zadbać o zdrowie naszych zębów. Dlaczego tak się dzieje? Substancje wybielające mogące dostać się do ubytku, spowodowałyby nie tylko dalsze uszkodzenie zęba, ale także duży dyskomfort u pacjenta. Pamiętajmy jednak, że zdrowa jama ustna to nie tylko zęby, ale także dziąsła i inne tkanki. Chwilowym przeciwwskazaniem jest więc choroba lub stan zapalny. Warto dodać, że materiał, którym uzupełnia się ubytki uzębienia, nie ulega wybieleniu, w celu osiągnięcia lepszego efektu, należy go wymienić na ten o odcieniu odpowiadającemu naszemu obecnemu kolorowi zębów.

Niekomfortowa nadwrażliwość

Jeśli mamy problem z nadwrażliwością zębów, spożywając gorące lub zimne dania czy napoje czujemy dyskomfort, a w skrajnych przypadkach nawet ból. Środek rozjaśniający nasila takie dolegliwości. Nawet osoby, które normalnie nie odczuwają bólu związanego z nadwrażliwością, po wybielaniu stosują środki przeznaczone właśnie dla tej grupy. Warto więc przed zabiegiem udać się na konsultację stomatologiczną. Lekarz pomoże nam znaleźć rozwiązanie odpowiadające naszemu aktualnemu samopoczuciu.

Dodatkowe informacje

Jak już wspominaliśmy wcześniej, plomb oraz innych wypełnień nie da się wybielić, po przeprowadzeniu zabiegu musimy je więc wymienić. Dobrą wiadomością dla osób posiadających tzw. zęby wytrute, jest fakt, iż podlegają one wybieleniu, ale używa się do tego celu innych środków niż w przypadku zębów żywych. Zabiegu nie wykonuje się także w momencie, gdy mamy problem z uciążliwym kamieniem lub osadem nazębnym. Również kobiety ciężarne oraz karmiące piersią będą musiały wstrzymać się od wybielania. Rozjaśniania nie poleca się osobom poniżej 17 roku życia, ponieważ ich szkliwo podlega ciągłemu procesowi mineralizacji, a substancja rozjaśniająca mogłaby ten proces zaburzyć.