Objawy i leczenie zapalenia spojówek.

Podczas zapalenia spojówek, oczy zaczynają piec, łzawić a czasem tym objawom towarzyszy również światłowstręt. Są to dolegliwości niezbyt skomplikowane, jednak aby się ich pozbyć potrzebne jest odpowiednie leczenie.

Szybka reakcja

Zdecydowanie, nie należy bagatelizować problemu związanego z zapaleniem spojówek. Gdy wystąpią pierwsze objawy, natychmiast należy zgłosić się do okulisty, aby rozpocząć leczenie. Pomocne w oczekiwaniu na wizytę u okulisty mogą być krople do oczu dostępne bez recepty. Lekarz przepisze nam leki, które będą właściwe dla naszego stanu zdrowia.

Infekcja bakteryjna

Jest to najczęstszy powód występowania zapalenia spojówek. Z oka zaczyna wypływać wydzielina ropna lub surowiczo – ropna, pojawiają się przekrwienia i obrzęk spojówek, a czasem całych powiek. Najczęściej w takiej sytuacji lekarz przepisuje sulfonamidy i maści. Jeśli po tygodniu stan pacjenta się nie poprawi, lekarz zaleca odstawienie leków na 3-4 dni, a po tym czasie wykonuje posiew z worków spojówkowych, który pozwoli dobrać odpowiedni antybiotyk.

Wirusowe zapalenie spojówek

Najczęściej zapalenie spojówek pojawia się w okresie nasilonych infekcji górnych dróg oddechowych, wywołanych przez adenowirusy. Najpierw wirus atakuje spojówki, a po 8 dniach atakuje równie rogówkę. W przypadku, gdy zapalenie spojówek wywołane jest przez wirus dochodzi do powstania obrzęku spojówek , swędzenia i uczucia obcego ciała w oku. Pojawia się również wydzielina surowicza. Poza tym, pojawia się również silny ból, łzawienie oraz światłowstręt.

Zapalenie spojówek leczenie

Jeśli chodzi o leczenie, podaje się pacjentowi leki przeciwwirusowe i zmniejszające obrzęk. Pacjent musi również przyjmować antybiotyk, aby nie dopuścić do zakażenia bakteryjnego. Zapalenie spojówek jest chorobą zakaźną i można zarazić się nią przez dotyk. Należy pamiętać, aby wyrzucić wszystkie kosmetyki do oczu, które używało się podczas infekcji, ponieważ znajdują się na nich prądki wirusa i mogłoby dojść do sytuacji, w której ponownie zarazilibyśmy się zapaleniem spojówek.