Co robić podczas zatrucia pokarmowego?

Zatrucie pokarmowe zajmuje zaszczytne pierwsze miejsce wśród chorób występujących najczęściej w trakcie letniego okresu. Najczęściej jest to związane z jedzeniem potraw wykonanych z nieświeżych produktów, lodów niewiadomego pochodzenia oraz grzybów niesklasyfikowanych w żadnym atlasie.

Wymioty

W sytuacji, gdy doszło do zatrucia pokarmowego, pierwszym krokiem do ratowania sytuacji są wymioty. Dzięki temu, że sprowokujemy wymioty, usuniemy z organizmu część połkniętej trucizny. Przede wszystkim, najlepiej jest sprowokować wymioty pijąc dużą ilość płynów, które naturalnie nam się zwrócą, gdy będą w organizmie w nadmiernej ilości. Należy pamiętać, aby nie prowokować wymiotów u osób, które zatruły się substancjami żrącymi, rozpuszczalnikami czy substancjami łatwo pieniącymi się. Oczywiście, nie należy tego również robić u osób nieprzytomnych lub mających drgawki, ponieważ może to grozić uduszeniem.

Usuwanie toksyn

Innym sposobem na problemy z zatruciem pokarmowym jest podanie środków przeczyszczających, które pozbędą się toksyn z jelit. Jednak, takich środków nie należy stosować w przypadku zatrucia substancjami żrącymi i przy silnych stanach odwodnienia.

Odtrucie organizmu

Jeśli występuje u nas ciężki przypadek zatrucia, nie ma innego wyjścia jak poddanie się odtruciu organizmu. Jest kilka sposobów na przeprowadzenie tego procesu. Przede wszystkim, podaje się pacjentowi węgiel leczniczy, który wspomaga usuwanie toksyn oraz zmniejsza podrażnienie błon śluzowych. Podaje się go w szczególności w zatruciu grzybami, lekami oraz alkaloidami. Podawane jest również białko jaj kurzych, które łączy się z metalami ciężkimi. Należy podać 3-4 białka na pół litry wody.

Odtruwanie może odbywać się również przy użyciu mąki zbożowej ,kukurydzianej, ryżowej lub kartoflanej. Należy wybrać jeden z rodzajów i rozdrobnić w wodzie. Dzięki temu uchronimy błonę śluzową przed substancjami żrącymi. Można również wykorzystać mleko odtłuszczone. Stosowane jest także przy zatruciach substancjami żrącymi.