Zmarszczki na twarzy i wokół oczu to problem, z którym boryka się praktycznie każda kobieta po 30. roku życia. Niestety, jest to nieodłączny element procesu starzenia się skóry, któremu podlegamy wszystkie bez wyjątku. Nie zmienia to jednak faktu, że każda z nas chciałaby się ich pozbyć. Czy jednak jest to w ogóle możliwe? Czy krem pod oczy na zmarszczki jest jedynym i właściwym narzędziem do walki z upływającym czasem? Podpowiadamy, jak walczyć ze zmarszczkami wokół oczu oraz co zrobić, by jak najdłużej utrzymać młodzieńczy wygląd twarzy!

Zmarszczki pod oczami – w jaki sposób powstają?

Powstawanie zmarszczek na twarzy jest przede wszystkim wynikiem braku odpowiedniej ilości kolagenu w tkankach, który odpowiada za utrzymanie jędrności oraz elastyczności skóry. Trzeba tutaj zaznaczyć, że nasz organizm zaczyna produkować znacznie mniej kolagenu już po 25. roku życia, a wraz z wiekiem proces ten tylko postępuje.

Nie pomaga nam również wpływ wielu szkodliwych czynników zewnętrznych, w tym promieniowania UV, które przenikając w głąb skóry, przyczynia się do tworzenia widocznych zmarszczek na twarzy. Na szkodliwe działanie słońca najbardziej narażona jest właśnie skóra wokół oczu – to najcieńsze i najdelikatniejsze miejsce na całej twarzy, a nawet całym ciele, przez co słońce z łatwością może jej wyrządzić trudno odwracalne szkody.

O skórę pod oczami powinny w szczególności zadbać osoby, które na co dzień zmagają się z problemami cery suchej i wrażliwej – jej tendencje do częstego przesuszania, łuszczenia się oraz podrażnień powodują, że jest ona najbardziej narażona na szybkie powstawanie zmarszczek.

Najlepszy przeciwzmarszczkowy krem pod oczy

Wybór odpowiedniego kremu pod oczy to już połowa sukcesu w walce ze zmarszczkami. Podstawowym kryterium doboru tego kosmetyku nie jest typ naszej cery (tak jak w przypadku kremu do twarzy), lecz przede wszystkim wiek naszej skóry. Kobietom do 25 roku życia wystarczy zwykły – nawilżający lub odżywczy – krem pod oczy, by skutecznie zapobiec szybkiemu starzeniu się skóry, jednak już po 25 urodzinach powinny znaleźć się w nim lekkie składniki przeciwzmarszczkowe, np. kofeina. Między 30 a 40 rokiem życia warto wybierać kremy pod oczy, które posiadają właściwości pobudzające produkcję nowych tkanek kolagenowych, zaś w wieku 50+ kosmetyki, które wykazują działanie silnie ujędrniające skórę oraz wypełniające głębokie zmarszczki, np. kremy pod oczy L’Oreal Paris z serii Ekspert Wieku.

Krem pod oczy na zmarszczki – czy to wystarczy?

Stosowanie odpowiedniego kremu pod oczy to nie tylko doskonały sposób na wygładzenie lub wypełnienie zmarszczek wokół oczu, ale też podstawa codziennej pielęgnacji twarzy. Nawet w przypadku, gdy na naszej twarzy nie są jeszcze widoczne oznaki starzenia się skóry, odpowiedni nawilżający krem pod oczy jest niezbędnym minimum do utrzymania skóry w tej okolicy we właściwej kondycji. W przypadku cery dojrzałej dobry krem pod oczy – wzbogacony silnymi składnikami przeciwzmarszczkowymi – zdecydowanie poprawi wygląd skóry wokół nich, jednak warto również wspomagać się innymi metodami odmładzającymi, np. zabiegami laserowymi, masażem i ćwiczeniami twarzy czy suplementami diety bogatymi w witaminy i przeciwutleniacze. Panie, które przechodzą trudny okres menopauzy, powinny również wziąć pod uwagę stosowanie odpowiedniej terapii hormonalnej, która nie tylko zapobiegnie szybkiemu wiotczeniu i utarcie elastyczności skóry, ale też poprawi ogólne samopoczucie.