Nasze społeczeństwo się starzeje i następuje to niestety w zatrważającym tempie. Ponieważ starszych osób przybywa, zwiększa się także zapotrzebowanie na usługi skierowane właśnie do nich. Wiele osób poszukuje profesjonalnych domów opieki dla osób starszych, gdzie ludzie w podeszłym wieku, często schorowani, niepełnosprawni, z zaburzeniami pamięci, będą mogli komfortowo mieszkać, poddawać się rehabilitacji i leczeniu.
Każdy senior potrzebujący pomocy i wsparcia powinien mieć zapewnioną całodobową opiekę. Często rodzina takiej osoby z różnych powodów może mieć problem, aby jej to zapewnić. Przy wszystkich obowiązkach jakie codziennie mamy na głowie, trudno jest wygospodarować czas na rehabilitację i ciągłe wizyty u lekarzy. Dlatego warto w takiej sytuacji skorzystać z usług domu opieki (np. Nestor).
W dobrym domu seniora powinien być zatrudniony fachowy personel, który posiada odpowiednie wykształcenie, doświadczenie i podejście do pensjonariuszy. W domu opieki potrzebne są pielęgniarki, rehabilitant, masażysta lub fizjoterapeuta oraz wyrozumiali i cierpliwi opiekunowie.
Bardzo ważną rolę w utrzymaniu dobrego zdrowia pensjonariuszy pełnią fizjoterapeuci, masażyści i rehabilitanci.
Masażysta, wykonując masaż różnych partii ciała, jest w stanie uśmierzyć lub zlikwidować całkowicie ból związany ze zwyrodnieniem stawów, nerwobóle, dyskopatię, rwę kulszową i ramienną. Jego pomoc jest nieoceniona, jednak ogranicza się do podstawowych schorzeń.
Znane są efekty jakie wywołuje wysiłek fizyczny. Wpływa on korzystnie na układ krążenia oraz układ oddechowy. Ze względu na dużą ilość korzystnych zmian, jakie wywołuje ruch w organizmie człowieka, w domach seniorów zatrudnia się fizjoterapeutów oraz rehabilitantów. Ich zadaniem jest aktywizacja osób starszych. Często ćwiczenia usprawniające, zlecone przez specjalistę, są jedyną szansą na poprawę sprawności i kondycji oraz na zapewnienie chociaż częściowej samodzielności. Dobór ćwiczeń uzależniony jest od sprawności pacjenta oraz od stanu jego układu krążenia i oddechowego. Jeśli pacjent jest niepełnosprawny (np. po udarze mózgu), to wykonuje ćwiczenia zdrowej strony. Z kolei stroną porażoną zajmuje się fizjoterapeuta, który korzystając z własnej siły wykonuje odpowiednie ćwiczenia osłabioną kończyną.
Rehabilitacja ruchowa, ćwiczenia usprawniające i zabiegi z zakresu fizykoterapii są niezbędne dla podopiecznych domów seniora, którzy cierpią na takie stany chorobowe jak: choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, polineuropatie, zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe kończyn i kręgosłupa, stany po wszczepieniu endoprotezy stawu kolanowego lub biodrowego, stany po udarach mózgu i urazach czaszkowo-mózgowych, pacjenci w zaawansowanym stadium stwardnienia rozsianego, pacjenci leżący oraz wszyscy pensjonariusze, którzy mają ograniczoną zdolność poruszania się, wynikającą ze złego ogólnego stanu zdrowia.
Bardzo często masażysta, fizjoterapeuta oraz rehabilitant to jedna i ta sama osoba (oczywiście z odpowiednimi kwalifikacjami). Zapewnia on mieszkańcom domu opieki regularne sesje ćwiczeniowe, a tym, którzy mogą wykonywać ćwiczenia samodzielnie, zleca ich wykonywanie również poza takimi sesjami. Specjaliści ci są bardzo ważnymi członkami personelu domu seniora, bez których większości podopiecznych trudniej byłoby funkcjonować na co dzień.