Nie możesz chodzić przez wrastający paznokieć? Odczuwasz ból „na każdym kroku”? Myślisz, że jedyną szansą na „wyleczenie” jest usunięcie paznokcia? Owszem, jeszcze do nie dawna tak było. Na szczęście te czasy już minęły, a wrastające paznokcie leczy się bez interwencji chirurgicznej, za pomocą specjalnych klamer, w miłej atmosferze u podologa – specjalisty od stóp. Dowiedz się, jakie są przyczyny wrastających paznokci, jak temu procesowi zapobiegać, no i oczywiście jak chory paznokieć wyleczyć?
Przyczyny wrastania paznokci
Na pewno chciałabyś nie tylko wyleczyć wrastający paznokieć, ale też dowiedzieć się, dlaczego paznokcie wrastają, aby uniknąć tego problemu w przyszłości, prawda? Przyczyn wrastających paznokci jest co najmniej kilka. Pierwsza i zarazem najczęstsza to nieprawidłowe obcinanie paznokci. Wiele osób obcina paznokcie u stóp tak samo jak u rąk, czyli „na półokrągło”, tymczasem paznokcie u stóp powinno się obcinać „na prosto”, właśnie po to, aby uniknąć ich wrastania. Poza tym, paznokci u stóp nie powinno się zapuszczać – ściśnięte w bucie będą tylko przeszkadzać, łamać się i wbijać w otaczające tkanki. Nie popadajmy jednak ze skrajności w skrajność – zbyt krótko też paznokci nie wolno obcinać, bo może dojść do uszkodzenia łożyska, co może skończyć się odklejaniem płytki paznokcia od podłoża. Kolejna sprawa, jeżeli pedicure przeprowadzamy w domu, należy zachować przy tym maksimum ostrożności, ponieważ skaleczenie wału paznokciowego może skutkować wrastaniem paznokcia. Wśród złych przyzwyczajeń, które są jednak mocno zakorzenione w kulturze zachodniej jest chodzenie w butach na wysokim obcasie ze zwężanymi noskami, co powoduje z czasem deformacje palców, a co za tym idzie sprzyja też deformacjom paznokci. Czasem jednak przyczyna wrastania paznokci jest poważniejsza, chodzi tu o choroby takie jak cukrzyca, miażdżyca, czy też niedoczynność lub nadczynność tarczycy, dlatego w przypadku wątpliwości warto zrobić specjalistyczne badania.
Więcej znajdziesz na – podolog-warszawa.pro
Domowe sposoby na wrastające paznokcie
Jeżeli cierpisz z powodu wrastającego paznokcia to zawsze możesz wypróbować domowy sposób, o ile oczywiście nie wdała się infekcja. Musisz mieć jednak świadomość, że rzadko kiedy domowe metody leczenia paznokci dają zadowalające rezultaty i przy braku efektów zostanie Ci tylko wizyta u podologa. Tak, czy inaczej nic nie tracisz, a spróbować zawsze możesz, prawda? Celem domowego sposobu na wrastający paznokieć jest rozmiękczenie skóry wokół paznokci. W tym celu nalej do miski lub do wanny gorącej wody, dodaj kilka łyżek soli, najlepiej takiej do moczenia nóg, którą sprzedają w sklepach kosmetycznych, wymieszaj i odczekaj chwilę aż roztwór ostygnie. Codziennie, przez 20 minut mocz stopy w świeżo sporządzonej wodzie z solą. Jeżeli po kilku dniach nie będzie poprawy to lepiej wybierz się do podologa. Nie ryzykuj infekcji, ponieważ zdarzały się przypadki, że od zaniedbanego wrastającego paznokcia ludzie tracili paluchy.
Leczenie wrastającego paznokcia klamrami
Leczenie wrastającego paznokcia klamrami można przeprowadzić tylko u podologa. Dysponuje on odpowiednią wiedzą i narzędziami. Taki zabieg jest bezbolesny i nieinwazyjny. Dodatkowo podolog może wyleczyć infekcje grzybiczną lub bakteryjną, jeżeli wdała się pod paznokieć. Poza tym, jeżeli cierpisz na odciski, nagniotki, czy modzele to w gabinecie podologicznym bez problemu Ci je usuną. Wracając do leczenia wrastającego paznokcia zabieg założenia klamry ma na celu wypłaszczenie płytki paznokcia, aby nadać mu prawidłowy tor wzrostu. Dzięki temu paznokieć szybciej dojdzie do siebie, ponieważ klamra uniemożliwi mu ponowne wrastanie. Nawet w ciężkich, zaniedbanych przypadkach po założeniu klamry pacjenci odczuwają wyraźną poprawę – dolegliwości bólowe wydatnie się zmniejszają i znowu można normalnie chodzić. Są nawet specjalne wersje klamer na lato, praktycznie nie widoczne, więc można bez wstydu wyjść na miasto w sandałkach lub japonkach, czy nawet pokazać się z bosymi stopami na plaży. Na pewno każdy, kto cierpiał na wrastający paznokieć pamięta jaki to ból i katorga, gdy nie można normalnie iść do pracy, czy do sklepu na zakupy. Dzięki klamrom na wrastające paznokcie problem w zasadzie znika, potrzebny jest tylko czas, aby paznokieć sam się zregenerował – zajmuje to przeważnie kilka miesięcy, długość leczenia zależy od konkretnego przypadku.
Zakładanie klamry na wrastający paznokieć
Jak już zostało wspomniane klamrę na wrastający paznokieć zakłada wykwalifikowany podolog. Nie zrobi tego pierwsza lepsza kosmetyczka po weekendowym szkoleniu. Zabieg zakładania klamry jest nieinwazyjny i bezbolesny. Przeważnie trwa około godziny, czasem półtorej. To po prostu czasochłonne zadanie, które wymaga precyzji. Klamra na paznokieć dobierana jest w zależności od konkretnego przypadku, m.in. grubości płytki paznokcia. Leczenie wrastającego paznokcia przy pomocy klamry trwa do momentu, gdy nie jest ona już potrzebna, czyli do chwili, gdy paznokieć jest naturalnie wypłaszczony i rośnie prawidłowo. Ponieważ paznokcie u stóp rosną wyjątkowo wolno może to trochę potrwać. W zaawansowanych przypadkach i przy długotrwałym leczeniu zaleca się kontrolne wizyty u podologa (co 5-6 tygodni) celem skorygowania klamry. Wszystko po to, by osiągnąć optymalne efekty terapii.
Też miałem problem z wrastającymi paznokciami, szczególnie w dużych palcach. Próby domowego leczenia tylko pogorszyły sytuacje, bo rozpaprałem boki palców. Ostatecznie żona zaciągnęła mnie do podologa w Centrum Stopy w Łodzi, chociaż baaaaardzo niechętnie chodzę do lekarzy 😉 Bardzo miła Pani krótkim zabiegiem zażegnała problem i wyjaśniła jak dbać o poprawne obcinanie i zapobieganie problemowi. Teraz zapobiegam i nadal mogę unikać lekarzy, chociaż ta Pani była bardzo fajna 😉