Wady postawy stają się poważnym problemem, który spotyka nasze dzieci w różnym wieku. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest zmieniający się tryb życia oraz coraz mniejsze zainteresowanie aktywnością fizyczną. Proces kształtowania się kręgosłupa, bioder i kości jest długotrwały, dlatego mamy szansę skorygować nieprawidłowości w postawie u naszych pociech.
Kiedy udać się do poradni preluksacyjnej, jak wygląda pierwsze badanie oraz w jakich przypadkach pomoże poradnia wad postawy – na te pytania odpowiedzą specjaliści z Instytutu Medycznego EMC.
Poradnia preluksacyjna
Jest to miejsce, które powinniśmy odwiedzić niedługo po narodzinach dziecka. Skierowanie dostaniemy od pediatry już na pierwszej wizycie. Często ma to charakter czysto kontrolny, jednak w rodzinach, w których wady postawy oraz nieprawidłowe kształtowanie się bioder miały miejsce, to badanie jest koniecznością. Tak samo dzieje się w przypadku ciąż mnogich lub złego ułożenia w łonie matki. Do poradni zabieramy noworodka wcześniej niż przed ukończeniem 6 tygodnia, a następnie w 3, 6 i 12 miesiącu.
Badanie ortopedyczne u niemowlaków jest nieinwazyjnie i nie stanowi dla dziecka żadnego zagrożenia. Nie trzeba nawet specjalnie przygotowywać pociechy. Dodatkowo często trwa krócej niż 20 min. Niemowlę kładzie się na specjalnym stole, a lekarz sprawdza ułożenie bioder i ich ruchliwość, a następnie kontroluje stan stawów przy pomocy USG.
Poradnie preluksacyjne służą wczesnemu wykrywaniu ewentualnych wad wrodzonych stawów biodrowych u noworodków i niemowląt. Tylko dzięki temu można rozpocząć prawidłowe leczenie w przypadku stanu dysplazji stawu biodrowego.
Poradnia wad postawy
Musimy się do niej udać, kiedy odnotujemy u swojego dziecka np. boczne odchylenie kręgosłupa, płaskostopie, odstające łopatki, znaczne uwypuklenie brzucha, notoryczne przechylanie głowy. Większość z tych objawów powinna być zauważona przez pediatrę lub lekarza rodzinnego, jednak my również jesteśmy zobowiązani do kontroli postawy naszego dziecka.
Wady postawy uwidaczniają się najczęściej u dzieci w wieku 6-7 lat. Nie wpływają one jedynie na wygląd naszej pociechy, ale również sprawiają wiele bólu i negatywnie oddziałują na ogólny rozwój. Za wady postawy może odpowiadać uwarunkowanie genetyczne, jednak najczęściej winny jest siedzący tryb życia i nieodpowiednie nawyki.
W poradni wad postawy otrzymamy pomoc, w tym np. pełną diagnostykę, wskazówki dla rodziców i dziecka przekazane przez fizjoterapeutę, listę ćwiczeń i zajęć aktywnych, jakimi kilkulatek powinien się zajmować.