Białaczki można podzielić na dwa rodzaje – ostre i przewlekłe. Różnią się od siebie przede wszystkim przebiegiem – dowiedz się czym jest przewlekła białaczka szpikowa i poznaj jej objawy.

Nowotwory krwi (rodzaje)
Białaczka to nowotwór krwi, spowodowany mutacjami białych krwinek we krwi oraz niekontrolowanym rozprzestrzenianiem wadliwych komórek. Przez to dochodzi do wypierania zdrowych komórek krwi obwodowej. Białaczki można podzielić ze względu na ich przebieg oraz pochodzenie. Rodzaje (nowotwory krwi):
– białaczki ostre dzieli się na:
a) ostra białaczka szpikowa (AML – acute myeloid leukemia)
b) ostra białaczka limfoblastyczna (ALL – acute lymphoblastic leukemia)

– białaczki przewlekłe:
a) przewlekła białaczka szpikowa (CML – chronic myeloid leukemia)
b) przewlekła białaczka limfatyczna (CLL – chronic lymphocytic leukemia)

Więcej informacji o różnych rodzajach białaczek, ale i jak o tym jak możesz pomóc zostając dawcą szpiku znajdziesz w bazie Naszpikuj się wiedzą https://www.dkms.pl/pl/naszpikuj-sie-wiedza.

Przewlekła białaczka objawy

Przewlekła białaczka szpikowa (CML – chronic myeloid leukemia) wyróżnia się przede wszystkim długim i stosunkowo łagodnym przebiegiem. Możemy ją podzielić na trzy etapy, każdy z nich ma charakterystyczne objawy:
– przewlekły
– przyspieszony
– blastyczny

Przewlekła białaczka
W pierwszej fazie (przewlekła białaczka) pojawiają się takie dolegliwości jak – bóle głowy, ogólne rozbicie, permanentne uczucie zmęczenia, spadek wagi oraz powiększenie śledziony (bóle w jej okolicy). Następuje przekraczająca normy ilość białych krwinek – morfologia krwi pozwala na diagnozę i podjęcie leczenia. W kolejnej fazie (przyspieszonej) wadliwe komórki przedostają się ze szpiku do krwi obwodowej. Dolegliwości stają się coraz bardziej uciążliwe, pojawią się m.in. nocne poty, anemia, bladość skóry, zmęczenie, ogólne rozbicie oraz duszności. Diagnoza w tej fazie pozwala na skuteczne leczenie. Przewlekła białaczka w fazie blastycznej zaczyna przypominać symptomy podobne do jej ostrej odmiany. Objawy to nawracające infekcje, których nie da się pozbyć standardowym leczeniem. Może także pojawić się skaza krwotoczna (zaburzenie krzepliwości krwi, wynikające ze zmniejszonej liczby płytek krwi). W tym etapie przewlekła białaczka leczona jest tak samo, jak ostra.