Kinesiotaping, inaczej plastrowanie dynamiczne, to naturalna, innowacyjna metoda fizjoterapeutyczna, zyskująca wciąż na popularności. Jej twórcą jest japoński chiropraktyk Kenzo Kase, który począwszy od lat 70. ubiegłego wieku wdrażał ją przede wszystkim jako skuteczny sposób na zwalczanie bólu i obrzęku wśród zawodników sumo. W rzeczywistości działanie kinesiotapingu jest o wiele szersze, a sama metoda polega na plastrowaniu określonych partii ciała specjalistycznymi taśmami.

Jak to działa?

Taśmy kinezjologiczne wykonane są w głównej mierze z bawełny i niewielkiego dodatku np. spandeksu, który zapewnia im prawidłową sprężystość. Sam materiał swoją gęstością i ciężarem przypomina naturalną skórę, dzięki temu doskonale z nią „współpracuje”. Za sprawą kleju akrylowego plaster utrzymuje się na skórze nawet do kilku dni. W zależności od miejsca aplikacji jest on odpowiednio przycinany na kształt litery X, Y lub I. Naklejenie taśmy we właściwy sposób wpływa na regulację napięcia mięśniowego w miejscu aplikacji, poprawiając wydolność mięśni oraz ogólny zakres ruchu. Kinesiotaping doskonale łagodzi ból i obrzęk, ponieważ plastry delikatnie unoszą skórę niwelując w ten sposób ucisk oraz usprawniając krążenie krwi i limfy.

Praktyczne zastosowanie

Zastosowanie kinesiotapingu jest bardzo szerokie. Głównie wykorzystuje się go w leczeniu schorzeń układu kostno-stawowego i mięśniowego, m.in. bólów kręgosłupa, barków, kolan, nadgarstka, w zapaleniu ścięgien i stawów, a ponadto we wszelkiego rodzaju urazach mechanicznych. Taśmy kinezjologiczne przynoszą także dobre skutki w leczeniu wad postawy, kłopotach z prawidłowym utrzymaniem równowagi oraz leczeniu rozstępów, obrzęków, siniaków i blizn. Metoda ta często wykorzystywana jest jako wspomagająca leczenie zaburzeń neurologicznych czy ginekologicznych. Wielu sportowców wykorzystuje na co dzień plastrowanie dynamiczne celem podniesienia ogólnej sprawności oraz wydolności mięśni.

Bezpieczeństwo stosowania

Taping jest metodą w pełni bezpieczną. Mogą stosować ją wszyscy, bez względu na stan zdrowia i wiek, także kobiety w ciąży. Plastry można aplikować samodzielnie. Należy wówczas pamiętać aby skóra była dokładnie oczyszczona oraz sucha. Jeśli jednak mamy do czynienia z tapingiem po raz pierwszy warto udać się do wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Znając diagnozę zaaplikuje on plaster we właściwy, konkretny sposób, ponieważ istnieją różne techniki oklejania i dobiera się je odpowiednio w zależności od wskazań i schorzenia.