Jeszcze do niedawna zalecano, by witamina D dla dzieci w formie suplementów była podawana wyłącznie przez kilka miesięcy w ciągu roku. Obecnie zmieniły się wytyczne specjalistów w zakresie jej dawkowania. Skąd te zmiany i czy faktycznie są koniecznością?
Od 2013 roku obowiązują nowe normy dotyczące spożycia witaminy D3 dla mieszkańców Europy Środkowej. Wynika to przede wszystkim ze wzrostu jej roli w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu.
Ważna witamina D
Witamina D dla dzieci jest niezwykle istotna. Ma ogromne znaczenie przede wszystkim w zapobieganiu krzywicy, która objawia się m.in. rozmiękaniem kości potylicy, opóźnionym ząbkowaniem, próchnicą Warto jednak mieć świadomość, że na tym jej rola się nie kończy.
Podawanie witaminy D związane jest z profilaktyką wielu chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory, choroby układu sercowo-naczyniowego czy cukrzyca. Ponadto witamina ta odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego, zmniejszając ryzyko infekcji.
Podawanie witaminy D przez cały rok to konieczność
Sprawą oczywistą jest, że witamina D syntetyzowana jest przez skórę pod wpływem promieni słonecznych. Problem w tym, że w ciągu roku słońca jest niewiele – kilka słonecznych miesięcy nie wystarczy, by zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na ten składnik. Teoretycznie witaminę D można uzupełnić z pożywienia, jednak produkty spożywcze zawierają niewielką jej ilość.
Dobroczynny wpływ witaminy D na organizm i ogromne jej niedobory spowodowały zmianę podejścia do suplementacji. Zdaniem ekspertów witamina D dla dzieci jest niezwykle ważna. Dlatego należy podawać ją przez cały rok, uwzględniając ustalone przez specjalistów normy.
Jakie są dawki witaminy D dla dzieci?
Eksperci rekomendują przyjmowanie witaminy D (zgodnie z jednostkami międzynarodowymi – IU) w następujący sposób:
- noworodki i niemowlęta do szóstego miesiąca życia – 400 IU, a więc 10 μg na dobę,
- niemowlęta między 6. a 12. miesiącem życia – 400-600 IU (w zależności od ilości witaminy D przyjmowanej wraz z pożywieniem) na dobę,
- dzieci i młodzież (1-18 lat) – 600-1000 IU na dobę (w zależności od masy ciała).
Warto przy tym mieć świadomość, że osobne wytyczne ustalono dla wcześniaków. Dobowa dawka witaminy wynosi od 400 do 800 IU. Należy ją podawać do momentu, w którym dziecko osiągnie wiek korygowany, by następnie podawać już dawkę, jaka jest rekomendowana dla zdrowych niemowląt.
Wybierając witaminy dla dzieci, należy zwrócić uwagę na kategorię wiekową oraz dawkę. Przykładowo preparat Meltiki Witamina D przeznaczony jest dla dzieci powyżej 3. roku życia i zawiera rekomendowaną dobową dawkę 1000 IU witaminy D, uzupełniając 100% dziennego zapotrzebowania na ten składnik.