Jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest operacyjne usunięcie chorej soczewki przez lekarza chirurga. Wiele mówi się jednak o działaniu innych metod leczenia lub zapobiegania zaćmy – na przykład kropli do oczu. Naukowcy twierdzą jednak, że nie jest to jednak w pełni poznana metoda. A leczenie farmakologiczne może można jedynie spowolnić rozwój zaćmy. Jaka jest prawda i czy warto sięgać po lecznicze krople?
Zaćma jest najczęściej występującą chorobą degeneracyjną oczu. Pojawia się głównie u osób w starszym wieku, jednak zdarza się również, że dotyka młode osoby i dzieci. Polega ona na mętnieniu soczewki, na której pojawiają się plamki utrudniające widzenie.
Wśród wszystkich rodzajów zaćmy wyróżnia się najczęściej występującą – starczą, oraz inne: wrodzoną czy wynikającą z następstw innych chorób gałki ocznej (na przykład jaskry czy odwarstwienia siatkówki). Zmętnienie soczewki może pojawić się też także w przebiegu takich chorób metabolicznych –cukrzycy i niedoczynności przytarczyc.
Pierwszym i głównym objawem zaćmy jest stopniowe pogarszanie się wzroku. Pacjenci mają wrażenie, że patrzą przez mgłę albo brudną szybę. Zmagają się z nieodpartą chęcią pocierania oczu, by pozbyć się tego wrażenia. Chorzy odczuwają też nadwrażliwość na zbyt jasne światło mają kłopoty z widzeniem po zmierzchu. Charakterystyczne dla zaćmy jest też zmniejszenie wrażliwości na barwy. Nieleczona choroba może doprowadzić do trwałej utraty wzroku, dlatego tak ważne jest leczenie.
Leczenie zaćmy
Stosowanie kropli do oczu na zaćmę nie wyleczy choroby, może jedynie przyczynić się do opóźnienia rozwoju choroby. Krople stosuje się głównie w przypadku zaćmy starczej korowej i mogą być stosowane długookresowo. U chorych w początkowej fazie zaćmy mogą przynieść zdecydowaną poprawę jakości widzenia. Zaleca się jednak stosowanie kropli nawet w przypadku poprawy, jednak zgodnie z zaleceniami lekarza okulisty.
Obecnie jednak najskuteczniejszą formą leczenia pozostaje fakoemulsyfikacja, czyli operacyjny zabieg usunięcia zmętniałej soczewki i wymienienia jej na nową, sztuczną. Sprawdź, na czym dokładnie polega operacyjne leczenie zaćmy: http://www.kardiotel.pl/operacja-zacmy.