Prawdopodobnie zdecydowana większość z nas posiada w swoim prywatnym menu miejsce na ulubiony sok.

Ten sok może być owocowy, może być też warzywny – nieistotne. Najważniejsze jest to, że chętnie po niego sięgamy z poczuciem, że oto robimy dla naszego organizmu coś dobrego, a w dodatku to coś dobrego równie dobrze smakuje.

Jak oszukują nas sprzedawcy?

Chyba wszyscy lekko się rozmarzyliśmy i powędrowaliśmy myślami do tej szczególnej półki w lodówce, na której stoi karton naszego ulubionego, kupnego soku. Niestety – właśnie takiego. W dzisiejszych czasach niewielu z nas ma czas na to, żeby codziennie przygotowywać sobie samodzielnie ulubiony sok, w dodatku ulegamy zdrowej propagandzie producentów napoi i bezkrytycznie wierzymy, że jeżeli coś ma na etykietce napis „sok owocowy”, to na pewno jest zdrowe, nawet jeżeli zaraz po wodzie ma w składzie syrop glukozowo-fruktozowy. Fatalna wiadomość jest taka, że większość soków z kartonów jest zwyczajnie przesłodzonym, pozbawionym wartości odżywczych, rozwodnionym przecierem. Nawet jeżeli producent chwali się, że jego sok jest bez zawartości cukru i innych szkodliwych składników, to istnieje spora szansa, że i tak powstał ze skondensowanego, pasteryzowanego koncentratu, a co za tym idzie, jego wartości odżywcze są porównywalne z wodą destylowaną. Czyli jednym słowem żadne.

Czy warto inwestować w wyciskarkę?

Czy istnieje jakieś wyjście z tej gastronomicznej katastrofy? Owszem – możemy kupować tak zwane soki jednodniowe o krótkiej dacie przydatności do spożycia i wysokiej cenie albo zainwestować we własną wyciskarkę do soków. Taka nowoczesna wyciskarka do soków to rewelacyjny wynalazek – po pierwsze, można do niej wrzucać owoce i warzywa w całości, bez strugania ich czy usuwania pestek, po drugie, jest łatwa w konserwacji (większość części można myć w maszynce), a po trzecie – odsłania przed nami cały wachlarz sensorycznych możliwości! Wyobraźcie sobie ile nowych, ciekawych przepisów na soki będzie można wypróbować dzięki wyciskarce! Urządzenie ma też oczywiście swoje minusy: są nimi rozmiary i cena. Jednak jeżeli nie jesteśmy specjalnie wybredni lub jeżeli naszym ulubionym sokiem jest nieśmiertelny sok pomarańczowy, zawsze możemy kupić niewielką i poręczną elektryczną wyciskarkę do cytrusów. W ten sposób bez większego wysiłku zapewnimy sobie codziennie świeży sok do każdego posiłku!

Poza tym – gdybyśmy chcieli kupować wątpliwej jakości soki jednodniowe istnieje spora szansa, że w krótkim czasie wydalibyśmy na nie cenę równowartości wyciskarki. W takim przypadku chyba warto rozważyć zakup tego pożytecznego urządzenia?